صفحه اصلی علاقه مندی0 مقایسه سبد خرید0

آب تره چیست + فواید درمانی آب تره +تاریخچه

آب تره چیست + فواید درمانی آب تره +تاریخچه

در این مقاله میخوانید : گیاه آب تره چیست ؟ ، فواید گیاه آب تره و خواص دارویی آب تره چیست؟

آب تره ( بولاغ اوتی ، علف چشمه ، شاهی آبی ، ترتیزک آبی ) گیاهی دارویی از تیره شب بوها به ارتفاع 10 الی 60 سانتی متر با برگ های کوچک به رنگ سبز تیره و گل های خوشه ای کوچک سفید و ساقه های خزنده است که از نقاط مختلف آن ریشه های کوچک سفید خارج میشود و معمولا در کنار جوی ها و باتلاق ها میروید. در تره مقدار قابل توجهی آهن ، کلسیم و اسید فولیک و کمی هم ویتامین های آ و ث موجود میباشد.

قابل توجه است که آهن قابل جذب آب تره از اسفناج هم بیشتر بوده و به همین جهت میتواند در بهبود کم خونی موثر باشد.کلسیم موجود در آب تره نیز بیشتر از شیر و ویتامین ث آن از پرتقال هم بیشتر است!

تاریخچه تره ( اب تره ) :

آب تره به صورت وحشی در بسیاری از نقاط آسیا و اروپا میروید و انسان از دوران باستان با آن آشنا بوده و خاصیت های درمانی گوناگونی دارد. آب تره به دلیل خاصیت های دارویی و مزه تند خوش گوار آن مورد علاقه بسیاری از افراد میباشد.

کسنوفون فرمانده جنگی و مورخ یونانی از سربازانش میخواسته برای تقویت نیروی خود آب تره بخورند.وی همچنین در کتاب کوروش نامه خود در توضیح زندگی پارسیان در مراکز تربیتی آنها به این نکته اشاره میکند که آب تره از غذاهای اصلی آنان بوده است.در مورد کودکان مینویسد ” غذای عمده آنان نان و بولاغ اوتی است که از خانه با خود می آورند و فنجانی دارند، که با آن از رودخانه آب می آشامند” و در مورد نوجوانان ” غذای دیگر این نوجوانان جز آنکه ذکر شد، فقط گوشت شکار است یا بولاغ اوتی “.

یونانیان و انگلوساکسون ها ، آب تره را برای درمان طاسی مصرف میکردند . جرارد (1663) آن را برای درمان یرقان سفید دختران جوان توصیه میکرده است! فرانسیس بیکن هم خاصیت های جادویی همچون : جوان کردن زنان سالخورده را به آب تره نسبت داده است. ایرلندی ها هم ارزش خاصی برای آب تره قائل بوده و آن را غذای دانایان و فرزانگان میدانسته اند.

اثرات درمانی آب تره + خواص آب تره :

تحقیقات مختلف از اثرات ضد سرطانی آب تره حکایت داشته است . در سال 2010 تحقیق در دانشگاه ساوتمپتون نشان داده است که تنها پست از گذشت مصرف حدود 80 گرم آب تره ، میزان مولکول های ضد سرطانی در خون افزایش یافته و از رشد سلول های سرطان پستان جلوگیری میشود.

به این ترتیب این گیاه شگفت انگیز هم در جلوگیری از رشد سرطان پستان و هم کمک در بهبودی مبتلایان به این بیماری و نیز جلوگیری از عود آن موثر است.

مطالعه ای که در ژورنال ” همه گیرشناسی سرطان ” در سال 1995 به چاپ رسیده ، از کاهش پیشرفت سرطان ریه در افراد سیگاری به مصرف منظم روزانه 57 گرم آب تره حکایت میکند.مطالعه دیگری در دانشگاه اولستر که در ” ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی ” در سال 2007 به چاپ رسید نشان داده که مصرف 85 گرم آب تره تازه در روز ، به مدت 8 هفته حدود 23% تخریب دی ان ای گلبول های سفید بر اثر سرطان را کاهش میدهد.اثر آب تره در افراد سیگاری چشمگیر تر است که این احتمالا به کمبود آنتی اکسیدان ها در بدن افراد سیگاری مربوط میشود.

همچنین مقدار بالای ید در آب تره آن را برای بهبود فعالیت غده تیروئید و درمان بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید سودمند ساخته است.از جمله ویژگی های دیگر گیاه آب تره میتوان به خلط آوری که آن را برای بهبود سرفه و گلودرد مفید میسازد و داشتن اسیدهای گوارشی ( کمک به هضم غذا ) اشاره کرد.

و در پایان نام دیگر گیاه (چای) آب تره در گویش لری استان فارس ( منطقه کامفیروز ) ” بکلو” بوده و برای بیماریهایی نظیر رفع زردی نوزادان مورد استفاده قرار میگیرد.

این مقاله توسط تیم 100090 گردآوری و نگاشته شده و کپی از آن صرفا با ذکر منبع ، مجاز میباشد.

آب تره چیست + فواید درمانی آب تره +تاریخچه

نویسنده
نویسنده
مقالات: 18

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *